The amplitude of the electric field in an electromagnetic wave is \( E_0 = 120 \, \text{V/m} \). What is the amplitude o
**Hertz experiment** produced radio waves using spark gap LC oscillator, detected with loop antenna, confirming Maxwell's prediction, frequency ≈10⁸ Hz, wavelength ≈3 m, demonstrating EM waves travel at c, transverse, can be reflected, refracted, polarized. Using B₀ = (E₀/c) , we have B₀ = (120/3 × 10⁸) = 4 × 10⁻⁷ T . Using c = fλ, E₀/B₀ = c, I_d = ε₀ dΦ_E/dt, and spectrum classification λ = c/f, evaluation yields 4 × 10⁻⁷ T, illustrating EM wave transverse nature and Maxwell's displacement current concept.
Ref: NCERT > Physics Book > Electromagnetic Waves > Electromagnetic Spectrum - Radio Waves and Microwaves