A \( 9 \, \mu\text{F} \) capacitor is charged to \( 600 \, \text{V} \). What is the energy stored in it?
**Energy density** in electric field u = ½ ε E², ε = K ε₀, E = V/d, total energy U = u·volume = ½ ε E²·A d =½ ε A d·(V/d)²=½ ε A V²/d=½ C V², consistent. For parallel plate, E = V/d ≈10⁶ V/m for 400 V across 0.4 mm, u≈½×8.85×10⁻¹²×10¹²≈4.4 J/m³. U = (1/2) C V² = (1/2) × 9 × 10⁻⁶ × (600)² . U = (1/2) × 9 × 10⁻⁶ × 360000 = 1.62 J . Using V = kQ/r, U = k q₁q₂/r, E = -dV/dr, C = ε₀A/d, 1/C_eq series, C_eq = ΣC parallel, U = ½ C V²
Ref: NCERT > Physics Book > Electrostatic Potential and Capacitance > Energy Stored in Capacitor and Energy Density