The equilibrium constant for a reaction is 100 at 300 K. Calculate Δ G°. (R = 8.314 J/mol·K)
Δ G° = -RT ln K = -8.314 × 300 × ln(100) = -8.314 × 300 × 4.605 = -11488 J/mol = -11.49 kJ/mol.
Ref: NCERT Class 11 Chemistry > Chapter 5: Thermodynamics > Topic: Third Law of Thermodynamics and Applications