A cell has E°cell = 1.10 V and Δr G° = -424600 J/mol at 298 K. What is the number of electrons transferred? (F = 96500 C
Δr G° = -n F E°cell , -424600 = -n × 96500 × 1.10 . n = (424600/96500 × 1.10) = (424600/106150) ≈ 4 .
Ref: NCERT Class 12 Chemistry > Chapter 2: Electrochemistry > Topic: Nernst Equation and Gibbs Energy and Equilibrium Constant