A gas has a Henry’s law constant of 400 bar at 25°C. If the partial pressure is reduced from 8 bar to 4 bar, what is the
Initial x = (8/400) = 0.02 . New x = (4/400) = 0.01 . Percentage decrease = (0.02 - 0.01/0.02) × 100 = 50% .
Ref: NCERT Class 12 Chemistry > Chapter 1: Solutions > Topic: Solubility - of Solids and Gases in Liquids Henry's Law