Skip to content

#NaOH reaction

3 public questions tagged with this topic.

How many grams of Na₂SO₄ are produced when 8 g of NaOH reacts with excess H₂SO₄? (Molar masses: NaOH = 40 g/mol, Na₂SO₄

Reaction: 2NaOH + H₂SO₄ → Na₂SO₄ + 2H₂O. Moles of NaOH = 8/40 = 0.2 mol. 2 mol NaOH produce 1 mol Na₂SO₄; 0.2 mol produce 0.1 mol. Mass = 0.1 × 142 = 14.2 g.

Ref: NCERT Class 11 Chemistry > Chapter 1: Some Basic Concepts of Chemistry > Topic: Reactions in Solutions and Mass Percentage and Numericals