A cell Cu(s) | Cu²⁺(0.01 M) || Cl₂(g)(0.5 atm) | Cl⁻(0.05 M) | Pt(s) operates at 298 K. What is the cell potential? (Giv
E°cell = 1.36 - 0.34 = 1.02 V . Ecell = 1.02 - (0.059/2) log ([Cu²⁺][Cl⁻]²/PCl_₂) = 1.02 - 0.0295 log (0.01 × 0.0025/0.5) = 1.02 + 0.053 = 1.073 V .
Ref: NCERT Class 12 Chemistry > Chapter 2: Electrochemistry > Topic: Nernst Equation and Gibbs Energy and Equilibrium Constant