Skip to content

Question

What is the path difference for the third bright fringe in a double-slit experiment?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Interference** occurs when two coherent waves superpose, path difference Δ = d sinθ, bright fringe when Δ = n λ, n integer, seventh bright Δ=7λ, dark fringe Δ = (2n-1)λ/2, second dark Δ=3λ/2, third dark 5λ/2, sixth dark 11λ/2, distance of bright fringe from central y = n λ D/d, D screen distance, d slit separation, for λ=650 nm d=0.5 mm D=1.0 m fifth dark? Actually dark y=(2n-1)λ D/(2d). Constructive interference occurs at Δ = nλ . For the third bright fringe, n = 3 , so Δ = 3λ . Using Δ = d sinθ, y = n λ D/d, a sinθ = n

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.