Skip to content

Question

What is the mass percentage of KOH in a solution made by dissolving 5.6 g of KOH in 44.4 g of water? (Molar mass: KOH = 56 g/mol)

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Total mass = 5.6 + 44.4 = 50 g. Mass % = (5.6/50) × 100 = 11.2%.

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.