Practice question
Question
Two charges \( 32 \, \mu\text{C} \) and \( -16 \, \mu\text{C} \) are placed 32 cm apart. What is the
potential energy of the system? (Take \( \frac{1}{4 \pi \varepsilon_0} = 9 \times 10^9 \, \text{Nm}^2
\text{C}^{-2} \)).
Explanation
**Work done charging capacitor** is integral ∫ V dQ = ∫ Q/C dQ = Q²/2C, stored as electrostatic energy. When capacitor discharges, energy released as heat or work, explaining spark when shorted, energy proportional to V². U = (1/4 π ε₀) (q₁ q₂/r) = 9 × 10⁹ × (32 × 10⁻⁶ × (-16 × 10⁻⁶)/0.32) . U = 9 × 10⁹ × (-512 × 10⁻¹²/0.32) = -14.4 J . Using V = kQ/r, U = k q₁q₂/r, E = -dV/dr, C = ε₀A/d, 1/C_eq series, C_eq = ΣC parallel, U = ½ C V² and common potential V = Q_total/C_total, result -14.4 J follows, reflecting potential-capacitance relations.
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.