Practice question
Question
An electric dipole with moment \( p = 8 \times 10^{-9} \, \text{C m} \) lies along the y-axis. What is
the potential at \( (0, -4, 0) \, \text{m} \)? (Take \( \frac{1}{4 \pi \varepsilon_0} = 9 \times 10^9 \,
\text{Nm}^2 \text{C}^{-2} \)).
Explanation
**Energy stored in capacitor** U = ½ C V² = ½ Q V = Q²/(2C) (J), C capacitance (F), V voltage (V), Q charge (C). For 4 μF charged to 250 V, U=0.5×4×10⁻⁶×62500=0.125 J. Energy resides in electric field, energy density u = ½ ε₀ E² (J/m³), E field between plates. Along the dipole axis ( θ = 180° ): V = -(1/4 π ε₀) (p/r²) . V = -9 × 10⁹ × (8 × 10⁻⁹/4²) = -9 × 10⁹ × (8 × 10⁻⁹/16) = -4.5 V . Using V = kQ/r, U = k q₁q₂/r, E = -dV/dr, C = ε₀A/d, 1/C_eq series, C_eq
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.