Skip to content

Question

The osmotic pressure of a 0.01 M solution at 27°C is: ( R = 0.0821 L atm mol⁻¹ K⁻¹ )

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Pi = MRT . Pi = 0.01 × 0.0821 × 300 ≈ 0.246 atm .

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.