Skip to content

Question

The enthalpy of formation of NO₂(g) is 33.2 kJ/mol. What is Δ H for N₂(g) + 2O₂(g) → 2NO₂(g)?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Δ H = 2 × Δ Hf° (NO₂) - [Δ Hf° (N₂) + 2 × Δ Hf° (O₂)] = 2 × 33.2 - [0 + 0] = 66.4 kJ/mol.

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.