Practice question
Question
How many coulombs are required to deposit 0.81 g of magnesium from MgSO₄ solution? (Atomic mass of Mg = 24 g/mol, F = 96500 C/mol)
Explanation
Mg²⁺ + 2e⁻ → Mg . 1 mol Mg (24 g) requires 2F. Moles = (0.81/24) = 0.03375 mol , Charge = 0.03375 × 2 × 96500 = 6513.75 C .
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.