Skip to content

Question

For an ideal gas expanding irreversibly against a constant external pressure of 1 atm from 2 L to 5 L, calculate the work done. (1 atm·L = 101.3 J)

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

w = -Pext Δ V = -1 × (5 - 2) × 101.3 = -1 × 3 × 101.3 = -303.9 J.

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.