Skip to content

Question

A rod rotates at 12 rad/s in a 0.5 T field. If the length from the axis to the tip is 0.9 m, what is
the emf induced?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Motional emf** for rod length l moving with velocity v perpendicular to uniform field B, e = B l v (V), B in T, l in m, v in m/s, direction given by right-hand rule, positive end where positive charges accumulate due to q v×B force. For l=0.9 m, v=1.2 m/s, B=0.5 T, e=0.5×0.9×1.2=0.54 V. ε = (1/2) B ω R² . ε = (1/2) × 0.5 × 12 × (0.9)² = 2.43 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M =

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.