Skip to content

Question

A coil of 180 turns and area 0.02 m² is rotated at 45 Hz in a 0.08 T field. What is the maximum emf?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Eddy currents** are circulating currents induced in bulk conductor by changing flux, oppose motion, cause damping, heating, energy loss, minimized by laminating core into thin sheets insulated, increasing resistance, reducing eddy current magnitude, used in induction heating and braking. ω = 2π v = 2π × 45 = 90π rad/s . ε₀ = N B A ω = 180 × 0.08 × 0.02 × 90π = 81.43 V ≈ 81.4 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.