Practice question
Question
A coil of 160 turns and area 0.06 m² is in a field that decreases from 0.08 T to 0 in 0.4 s. What is
the induced emf?
Explanation
**Uniform field change** in coil produces emf proportional to area and turns, for circular coil radius 0.16 m area πr²=0.0804 m², B 0.12 T deformed to wire in 0.6 s, ΔΦ=0.12×0.0804=0.00965 Wb, e=0.00965/0.6=0.0161 V, illustrating area change also induces emf. Δ Φ = B A = 0.08 × 0.06 = 0.0048 Wb . ε = N (Δ Φ/Δ t) = 160 × (0.0048/0.4) = 160 × 0.012 = 1.92 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U =
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.