Skip to content

Question

A coil of 160 turns and area 0.025 m² is rotated at 20 Hz in a 0.09 T field. What is the maximum emf?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**AC generator** principle same as rotating coil, N=200 turns A=0.04 m² B=0.1 T f=50 Hz ω=2π×50=314 rad/s, e₀= N B A ω =200×0.1×0.04×314=251.2 V, emf e= e₀ sin ωt, frequency equals rotation frequency, maximum when plane parallel to field. ω = 2π v = 2π × 20 = 40π rad/s . ε₀ = N B A ω = 160 × 0.09 × 0.025 × 40π = 45.24 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U = ½ L

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.