Practice question
Question
A coil of 110 turns experiences a magnetic flux change from 0 to 0.05 Wb in 0.1 s. What is the induced
emf?
Explanation
**Faraday's first law** emf induced when flux linking coil changes, second law magnitude proportional to rate of change, e = -dΦ/dt, for N turns e = -N dΦ/dt, flux Φ = B A cosθ, change can be due to B change, A change, or θ change, all produce emf. ε = N (Δ Φ/Δ t) . Δ Φ = 0.05 Wb , Δ t = 0.1 s , N = 110 . ε = 110 × (0.05/0.1) = 110 × 0.5 = 55 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.