Practice question
Question
A \( 175 \, \text{V} \) (rms) AC source supplies a \( 35 \, \Omega \) resistor. What is the average
power consumed?
Explanation
**Average power in LCR** P_avg = V_rms I_rms cos φ, cos φ = R/Z power factor, φ phase between V and I, tan φ = (X_L - X_C)/R. For R=80 Ω, X_L=100 Ω, X_C=40 Ω, X_L-X_C=60 Ω, Z=√(80²+60²)=100 Ω, cos φ=0.8, V_rms=240 V, I_rms=2.4 A, P=240×2.4×0.8=460.8 W, only R dissipates. RMS current: I = (V/R) = (175/35) = 5 A . Average power: P = I² R = 5² × 35 = 875 W . Applying X_L = ωL, X_C = 1/ωC, Z = √(R² + (X_L - X_C)²), I_rms = V_rms/Z, P = V_rms I_rms cosφ, V_s/V_p = N_s/N_p, calculation gives 875 W, consistent
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.