Skip to content

Question

What is the molality of a solution containing 60 g of glucose (molar mass = 180 g/mol) in 540 g of water?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Moles of glucose = (60/180) = 0.333 mol . Mass of solvent = 540 g = 0.54 kg. Molality = (0.333/0.54) ≈ 0.617 mol/kg .

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.