Skip to content

Question

What is the freezing point depression of a solution containing 18 g of sucrose (molar mass = 342 g/mol) in 400 g of water? ( Kf = 1.86 K kg mol⁻¹ )

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Moles of sucrose = (18/342) ≈ 0.0526 mol . Molality = (0.0526/0.4) ≈ 0.1315 mol/kg . Δ Tf = 1.86 × 0.1315 ≈ 0.2446 K .

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.