Skip to content

Question

The bond enthalpy of O=O in O₂(g) is 498 kJ/mol. What is Δ Hf of O(g)?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

For O₂(g) → 2O(g), Δ H = 498 kJ/mol. Δ Hf (O₂) = 0, so Δ H = 2 × Δ Hf (O) - 0, Δ Hf (O) = 498 / 2 = 249 kJ/mol.

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.