Skip to content

Question

How many coulombs are required to deposit 0.965 g of barium from a BaCl₂ solution? (Atomic mass of Ba = 137 g/mol, F = 96500 C/mol)

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Ba²⁺ + 2e⁻ → Ba . 1 mol Ba (137 g) requires 2F. Moles = (0.965/137) = 0.00704 mol , Charge = 0.00704 × 2 × 96500 = 1358.24 C .

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.