Skip to content

Question

For 2NO(g) <=> N₂(g) + O₂(g) , Kc = 0.01 at 300 K. If 0.4 mol NO and 0.1 mol N₂ are in a 2 L vessel, what is [O₂] at equilibrium?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Initial: [NO] = (0.4/2) = 0.2 M , [N₂] = (0.1/2) = 0.05 M , [O₂] = 0 . Let x = [O₂] , [NO] = 0.2 - 2x , [N₂] = 0.05 + x . Kc = ([N₂][O₂]/[NO]²) = ((0.05 + x)x/(0.2 - 2x)²) = 0.01 , x ≈ 0.004 M .

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.