Practice question
Question
A square loop of side 24 cm rotates at 15 rad/s in a 0.25 T field. What is the maximum emf induced?
Explanation
**Rotational emf** when coil area A rotates with angular speed ω in uniform field B, flux Φ = B A cos ωt, emf e = -N dΦ/dt = N B A ω sin ωt, maximum e₀ = N B A ω, frequency = ω/2π. For square side 22 cm area 0.0484 m² N=1 ω=14 rad/s B=0.15 T, e₀=1×0.15×0.0484×14=0.1016 V, sinusoidal. A = (0.24)² = 0.0576 m² . ε₀ = N B A ω = 1 × 0.25 × 0.0576 × 15 = 0.216 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.