Practice question
Question
A square loop of side 20 cm rotates at 20 rad/s in a 0.15 T field. What is the maximum emf induced?
Explanation
**Energy in inductor** cannot change instantaneously because that would require infinite power, current through inductor continuous, voltage may jump, principle used in chokes, inductive kick, back emf, explaining why inductor opposes change in current. A = (0.2)² = 0.04 m² . ε₀ = N B A ω = 1 × 0.15 × 0.04 × 20 = 0.12 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U = ½ L I², result 0.12 V follows, reflecting Faraday's law and Lenz's opposition.
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.