Practice question
Question
A square loop of side 15 cm rotates at 15 rad/s in a 0.2 T field. What is the maximum emf induced?
Explanation
**AC generator** principle same as rotating coil, N=200 turns A=0.04 m² B=0.1 T f=50 Hz ω=2π×50=314 rad/s, e₀= N B A ω =200×0.1×0.04×314=251.2 V, emf e= e₀ sin ωt, frequency equals rotation frequency, maximum when plane parallel to field. A = (0.15)² = 0.0225 m² . ε₀ = N B A ω = 1 × 0.2 × 0.0225 × 15 = 0.0675 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U = ½ L I², result 0.0675 V follows,
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.