Skip to content

Question

A solution is made by mixing 40 g of a solute (molar mass = 80 g/mol) with water. If the freezing point depression is 0.93°C and Kf = 1.86 K kg mol⁻¹ , what is the total mass of the solution?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Moles = (40/80) = 0.5 . Δ Tf = Kf · m . 0.93 = 1.86 × (0.5/w) , w = (0.5 × 1.86/0.93) = 1 kg = 1000 g . Total mass = 40 + 1000 = 1040 g .

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.