Practice question
Question
A solid cylinder of mass 5kg and radius 0.4m rolls without slipping with a linear speed of 2.4m/s. What is its angular velocity?
Explanation
v = ωr. v = 2.4m/s, r = 0.4m. ω = vr = 2.40.4 = 6rad/s. As per NCERT, applying relevant law/formula with correct units and sign convention leads to 6 rad/s. This satisfies dimensional consistency and physical conditions given, so option B is scientifically correct.
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.