Practice question
Question
A solenoid of 650 turns and length 1.2 m induces an emf of 2.6 V in a nearby coil when its current
changes from 2 A to 6 A in 0.4 s. What is the mutual inductance?
Explanation
**Mutual inductance** M = N₂ Φ₂₁/I₁, flux linking coil 2 due to current in coil 1, emf in 2 e₂ = -M dI₁/dt, M = μ₀ N₁ N₂ A / l for coaxial solenoids, unit henry (H), same as self-inductance. For solenoid 500 turns length 1 m induces 1.5 V when current 0 to 3 A in 0.2 s, dI/dt=15 A/s, M = e/(dI/dt)=1.5/15=0.1 H. ε = M (Δ I/Δ t) . Δ I = 6 - 2 = 4 A , Δ t = 0.4 s . M = (ε/(Δ I/Δ t)) = (2.6/(4/0.4)) = (2.6/10) = 0.26 H . Using Φ = B
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.