Practice question
Question
A series LCR circuit has \( R = 100 \, \Omega \), \( X_L = 80 \, \Omega \), \( X_C = 60 \, \Omega \).
What is the impedance?
Explanation
**LCR example** R=100 Ω, X_L=130 Ω, X_C=70 Ω, X_L-X_C=60 Ω, Z=√(100²+60²)=116.6 Ω, V_rms=300 V, I_rms=2.573 A, power P= I_rms² R =662 W? Actually P= V_rms I_rms cos φ, cos φ=R/Z=0.857, P=300×2.573×0.857=661.6 W, illustrating power factor. Z = √(R² + (X_L - X_C)²) . Z = √(100² + (80 - 60)²) = √(10000 + 400) = √(10400) ≈ 102 Ω . Applying X_L = ωL, X_C = 1/ωC, Z = √(R² + (X_L - X_C)²), I_rms = V_rms/Z, P = V_rms I_rms cosφ, V_s/V_p = N_s/N_p, calculation gives 102 Ω, consistent with phasor analysis and resonance condition X_L = X_C.
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.