Practice question
Question
A series LCR circuit has \( L = 8 \, \text{H} \), \( C = 5 \, \mu\text{F} \). What is the resonant
angular frequency?
Explanation
**LCR series impedance** Z = √(R² + (X_L - X_C)²), R resistance (Ω), X_L=ωL, X_C=1/ωC, phase angle φ = tan⁻¹((X_L-X_C)/R), current I_rms = V_rms/Z, voltage across R in phase with I, across L leads by 90°, across C lags by 90°, phasor diagram vector sum V = √(V_R² + (V_L - V_C)²). ω₀ = (1/√(L C)) . L = 8 H , C = 5 × 10⁻⁶ F . ω₀ = (1/√(8 × 5 × 10⁻⁶)) = (1/√(40 × 10⁻⁶)) ≈ 158.1 rad/s . Applying X_L = ωL, X_C = 1/ωC, Z = √(R² + (X_L - X_C)²), I_rms = V_rms/Z, P = V_rms I_rms
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.