Skip to content

Question

A series LCR circuit has \( L = 3 \, \text{H} \), \( C = 12 \, \mu\text{F} \). What is the resonant
angular frequency?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**LCR series impedance** Z = √(R² + (X_L - X_C)²), R resistance (Ω), X_L=ωL, X_C=1/ωC, phase angle φ = tan⁻¹((X_L-X_C)/R), current I_rms = V_rms/Z, voltage across R in phase with I, across L leads by 90°, across C lags by 90°, phasor diagram vector sum V = √(V_R² + (V_L - V_C)²). ω₀ = (1/√(L C)) . L = 3 H , C = 12 × 10⁻⁶ F . ω₀ = (1/√(3 × 12 × 10⁻⁶)) = (1/√(36 × 10⁻⁶)) = (10³/6) ≈ 166.67 rad/s . Applying X_L = ωL, X_C = 1/ωC, Z = √(R² + (X_L - X_C)²), I_rms = V_rms/Z, P =

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.