Practice question
Question
A particle rotates about a fixed axis at a radius of 0.9m with a linear speed of 4.5m/s. What is its angular velocity?
Explanation
v = ωr. v = 4.5m/s, r = 0.9m. ω = vr = 4.50.9 = 5rad/s. As per NCERT, applying relevant law/formula with correct units and sign convention leads to 5 rad/s. This satisfies dimensional consistency and physical conditions given, so option B is scientifically correct.
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.