Practice question
Question
A loop moves into a 0.3 T field at 1 m/s. If the length perpendicular to velocity is 0.1 m, how long
does the emf last?
Explanation
**Back emf** in motor opposes applied voltage, e_b = N B A ω sin ωt, reduces net current, at start ω=0 e_b=0 current large, as speed increases e_b increases limiting current, power conversion mechanical, principle of motor and generator reciprocity. Time = distance/velocity, where distance = width of loop along motion. Assume width = 0.1 m (typical NEET assumption). t = (0.1/1) = 0.1 s . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U = ½ L I², result 0.1
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.