Practice question
Question
A light source emits \( 3.0 \times 10^{16} \) photons per second with a power of \( 9.0 \, \text{mW}
\). What is the wavelength of the light? (Take \( h = 6.63 \times 10^{-34} \, \text{J s} \), \( c = 3
\times 10^8 \, \text{m/s} \))
Explanation
**X-rays from tube** maximum frequency f_max = e V/h, minimum wavelength λ_min = h c/(e V), Duane-Hunt law, for 10 kV f_max=1.6×10⁻¹⁹×10⁴/6.63×10⁻³⁴=2.41×10¹⁸ Hz, λ_min= c/f_max=0.124 nm, for 35 kV λ_min=1240/(35000) eV·nm? Actually 35 keV photon λ=1240/35000=0.0354 nm, for 15 kV 0.0827 nm, for 25 kV 0.0496 nm, for 30 kV 0.0413 nm. E = (P/N) = (9.0 × 10⁻³/3.0 × 10¹⁶) = 3.0 × 10⁻¹⁹ J . λ = (h c/E) = (6.63 × 10⁻³⁴ × 3 × 10⁸/3.0 × 10⁻¹⁹) = 6.63 × 10⁻⁷ m = 663 nm . Applying E = h f = h c/λ, p = h/λ, K_max = h f
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.