Practice question
Question
A flat coil is placed in a magnetic field that decreases with time. The direction of the induced
current is such that it produces a magnetic field in which direction?
Explanation
**Induced emf due to B change** e = -N A dB/dt, N turns, A area (m²), dB/dt rate of change of field (T/s). For 110 turns area 0.035 m² B 0.09 T to 0 in 0.5 s, dB/dt=0.18 T/s, e=110×0.035×0.18=0.693 V, direction opposes decrease via Lenz's law. Lenz’s law dictates that the induced current opposes the decrease in flux by producing a magnetic field in the same direction as the original field. Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.