Practice question
Question
A conducting loop is twisted in a uniform magnetic field. The induced emf arises primarily from what
change?
Explanation
**Self-inductance of solenoid** L = μ₀ N² A / l, N total turns, A cross-section, l length, for N=650 turns per meter means n=650 m⁻¹, if length 1 m N=650, A=0.014, L=4π×10⁻⁷×650²×0.014/1=0.00743 H, self-induced emf magnitude L |dI/dt|, dI/dt=12 A/s, e=0.089 V, opposes change. Twisting changes the orientation of the loop’s area vector relative to the field, altering the magnetic flux and inducing an emf. Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U = ½ L I², result Change in
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.