Practice question
Question
A coil of 130 turns and area 0.04 m² is in a field that increases from 0 to 0.05 T in 0.2 s. What is
the induced emf?
Explanation
**Energy in inductor** cannot change instantaneously because that would require infinite power, current through inductor continuous, voltage may jump, principle used in chokes, inductive kick, back emf, explaining why inductor opposes change in current. Δ Φ = B A = 0.05 × 0.04 = 0.002 Wb . ε = N (Δ Φ/Δ t) = 130 × (0.002/0.2) = 130 × 0.01 = 1.3 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U = ½ L I², result 1.3 V
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.