Skip to content

Question

A \( 35 \, \text{mH} \) inductor is connected to a \( 110 \, \text{V} \), \( 60 \, \text{Hz} \) AC
source. What is the rms current?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Average power** in resistor P_avg = V_rms I_rms = V_rms²/R = I_rms² R, for 254.6 V peak, V_rms =180 V, R=90 Ω, P=180²/90=360 W, for 226.3 V peak, V_rms=160 V, R=80 Ω, P=320 W, illustrating rms use for power. X_L = ω L , ω = 2π × 60 = 376.8 rad/s . L = 35 × 10⁻³ H . X_L = 376.8 × 0.035 = 13.19 Ω . RMS current: I = (V/X_L) = (110/13.19) ≈ 8.34 A . Applying X_L = ωL, X_C = 1/ωC, Z = √(R² + (X_L - X_C)²), I_rms = V_rms/Z, P = V_rms I_rms cosφ, V_s/V_p = N_s/N_p,

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.