Practice question
Question
A \( 30 \, \text{mH} \) inductor is connected to a \( 220 \, \text{V} \), \( 50 \, \text{Hz} \) source.
What is the rms current?
Explanation
**Capacitor average power** zero over complete cycle because P=V I =½ V_peak I_peak sin2ωt average zero, energy stored in field, not dissipated, unlike resistor. For 15 μF, 60 Hz, X_C=176.8 Ω, V_rms=110 V, I_rms=0.622 A, illustrating lower C higher X_C. X_L = ω L , ω = 2π × 50 = 314 rad/s . L = 30 × 10⁻³ H . X_L = 314 × 0.03 = 9.42 Ω . RMS current: I = (V/X_L) = (220/9.42) ≈ 23.35 A . Applying X_L = ωL, X_C = 1/ωC, Z = √(R² + (X_L - X_C)²), I_rms = V_rms/Z, P = V_rms I_rms cosφ, V_s/V_p =
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.