Skip to content

Question

A 200 mL solution contains 7.3 g of HCl and has a density of 1.02 g/mL. What is its molarity? (Molar mass: HCl = 36.5 g/mol)

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Moles of HCl = 7.3/36.5 = 0.2 mol. Volume = 0.2 L. Molarity = 0.2/0.2 = 1 M.

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.