Skip to content

Question

The heat released when 12 g of carbon is burnt in excess oxygen is: (Δ Hc = -393.5 kJ/mol, molar mass of C = 12 g/mol)

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Moles of C = 12 / 12 = 1 mol. Heat released = 1 × 393.5 = 393.5 kJ.

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.