Skip to content

Question

A first-order reaction has a half-life of 12 minutes. What is the time required for 90% completion?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

k = 0.693/12 ≈ 0.05775 min⁻¹. For 90% completion t = (2.303/k) log 10 ≈ 40 min.

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.