### Tables and Shares

**NCERT book Page No: 120**

**Shyama’s Garden**

**Question: 1**

**What are the ways in which the sunflower and marigold are planted?**

**18 = _________ × ________ So there is ____ row with ___ plants.**

**18 = _________ × ________ So there are ___ rows with ____ plants each.**

**Answer:**

18 = 1 × 18, so there is 1 row with 18 plants.

18 = 2 × 9, so there are 2 rows with 9 plants each.

**NCERT book Page No: 121**

**Jars in the Shelf**

**Bheema made a shelf for 30 jars. This is a long shelf with two rows. Each row has the same number of jars.**

**Question: 2**

**Can you think of other ways to make a shelf to keep 30 jars?**

**Answer: **We can make a shelf in 3 rows in which each row has 10 jars. The shelf looks like as below figure

The other ways to keep the jars as follows

5 rows containing 6 jars in a row

6 rows containing 5 jars in a row

**Question: 3**

**Draw a shelf. Show how many jars you will keep in each row. How many rows are there?**

**Answer: **A shelf containing 60 jars can be made as follows:

10 rows containing 6 jars in a row

6 rows containing 10 jars in a row

5 rows containing 12 jars in a row

12 rows containing 5 jars in a row

20 rows containing 3 jars in a row

**NCERT book Page No: 122**

**Question: 4**

**Help Bunty to make the table of 7, using tables of 4 and 3.**

**Answer:**

**Question: 5**

**Which two tables will you use for writing the table of 12?**

**Answer: **

To write the table of 12, I will use the table of 4 and 8. The table of 4 is as follows:

4 × 1 | 4 × 2 | 4 × 3 | 4 × 4 | 4 × 5 | 4 × 6 | 4 × 7 | 4 × 8 | 4 × 9 | 4 × 10 |

4 | 8 | 12 | 16 | 20 | 24 | 28 | 32 | 36 | 40 |

The table of 8 is as follows:

8 × 1 | 8 × 2 | 8 × 3 | 8 × 4 | 8 × 5 | 8 × 6 | 8 × 7 | 8 × 8 | 8 × 9 | 8 × 10 |

8 | 16 | 24 | 32 | 40 | 48 | 56 | 64 | 72 | 80 |

Now, the table 12 become as given below

4 + 8 | 8 + 16 | 12 + 24 | 16 + 32 | 20 + 40 |

12 | 24 | 36 | 48 | 60 |

24 + 48 | 28 + 56 | 32 + 64 | 36 + 72 | 40 + 80 |

72 | 84 | 96 | 108 | 120 |

**NCERT book Page No: 123**

**How Many Cats?**

**Question: 6**

**Some of Gayatri’s cats were playing in a box. When she tried to count, all she could see were legs. She counted 28 legs. How many cats are there in the box?**

**So 28 legs mean ________ cats.**

**Answer: **We know a cat has 4 legs.

From the table, it is clear that 7 cats will be having 28 legs

Therefore, there are 7 cats in the box

**Question: 7**

**Billo has kept his chickens in a box. He counted 28 legs. How many chickens are there?**

**Answer: **We know that a chicken has 2 legs.

How many legs? | 2 | 4 | 6 | 8 | 10 | 12 | 14 | 16 | 18 | 20 | 22 | 24 | 26 | 28 |

20How many chickens? | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

From the table, we come to know that 14 chickens has 28 legs.

Hence, there are 14 chickens.

**Question: 8**

**Leela has not gone to school for 21 days. For how many weeks was she away from school?**

**Answer: **We know, there are 7 days in a week. Hence,

How many days? | 7 | 14 | 21 |

How many weeks? | 1 | 2 | 3 |

Here, 28 days means 3 weeks. Hence, for 3 weeks she was away from school.

**NCERT book Page No: 124**

**Jumping Animals**

**A frog jumps 3 steps at a time starting from 0.**

**Question: 9**

**(a) Count the jumps he takes to reach 27.**

**So, he has taken 27 ÷ 3 = ________ jumps.**

**Answer: **So, he has taken 27 ÷ 3 = 9 jumps.

**(b) He has taken ________ jump, if he is at 36.**

**Answer: **Jumps taken by the frog to cover 3 steps = 1

Number of jumps taken by the frog to cover 36 steps = 36 ÷ 3

= 12 jumps

Therefore, he has taken 12 jumps, if he is at 36.

**(c) If he is at 42, he has taken ________ jumps.**

**Answer: **Jumps taken by the frog to cover 3 steps = 1

Number of jumps taken by the frog to cover 42 steps = 42 ÷ 3

= 14 jumps

Hence, he has taken 14 jumps, if he is at 42.

**Question: 10**

**Starting from 0, a rabbit jumps 5 steps at a time.**

**(a) In how many jumps does he reach 25?**

**Answer: **Jumps taken by the rabbit to cover 5 steps = 1

Number of jumps taken by the rabbit to cover 25 steps = 25 ÷ 5

= 5 jumps

Therefore, a rabbit reach 25 in 5 jumps.

**(b) He reaches ________ after taking 8 jumps.**

**Answer: **Number of steps taken by the rabbit to cover 1 jump = 5

Number of steps taken by the rabbit to cover 8 jumps = 5 × 8 = 40

Therefore, he reaches 40 after taking 8 jumps.

**(c) He needs ________ jumps to reach 55.**

**Answer: **Jumps taken by the rabbit to cover 5 steps = 1

Number of jumps taken by the rabbit to cover 55 steps = 55 ÷ 5

= 11 jumps

Hence, he needs 11 jumps to reach 55.

**Practice Time**

**Question: 11**

**1) 28 ÷ 2 =**

**Answer: **28 ÷ 2 = 14

∴ 28 ÷ 2 = 14

**2) 56 ÷ 7 =**

**Answer**: 56 ÷ 7 = 8

∴ 56 ÷ 7 = 8

**3) 48 ÷ 4 =**

**Answer:** 48 ÷ 4 = 12

∴ 48 ÷ 4 = 12

**4) 66 ÷ 6 =**

**Answer:** 66 ÷ 6 = 11

∴ 66 ÷ 6 = 11

**5) 96 ÷ 8 =**

**Answer:** 96 ÷ 8 = 12

∴ 96 ÷ 8 = 12

**6) 110 ÷ 10 =**

**Answer:** 110 ÷ 10 = 11

∴ 110 ÷ 10 = 11

**NCERT book Page No: 125**

**He took 28 shells for one necklace.**

**112 – 28 = 84**

**Now he was left with 84 shells. Again he took 28 more shells for the second necklace.**

**Question: 12**

**(a) How many shells are left now?**

**Answer: **

Number of shells used for the second necklace = 28

Number of shells left with Dhruv = 84 – 28

= 56

Therefore, Dhruv was left with 56 shells.

**(b) Then he took shells for the third necklace.**

**So he was left with ______ shells.**

**Answer: **

For third necklace, he took 28 more shells.

Number of shells left with Dhruv = 56 – 28

= 28

So he was left with 28 shells.

**(c) How many necklaces can Dhruv make from 112 shells?**

**Answer: **

Number of necklaces that Dhruv can make from 112 shells = 112 ÷ 28

= 4

Hence, Dhruv can make 4 necklaces from 112 shells.

**(d) Are the shells enough for making necklaces for all his friends?**

**Answer: **

Yes, the number of shells were sufficient for making necklaces for all his friends. Dhruv was left with 28 shells after making 3 necklaces for his friends.

**Try these**

**Question: 13**

**(a) Kannu made a necklace of 17 sea-shells. How many such necklaces can be made using 100 sea-shells?**

**Answer: **

Total number of shells = 100

Sea- shells required to make 1 necklace = 17 sea-shells

Hence, number of shells left after making 1 necklace = 100 – 17

= 83

Shells left after making 2 necklace = 83 – 17

= 66

Shells left after making 3 necklace = 66 – 17

= 49

Shells left after making 4 necklace = 49 – 17

= 32

Shells left after making 5 necklace = 32 – 17

= 15

Thus, 15 shells left after making 5 necklaces.

Therefore, 5 necklaces can be made by using 100 sea shells.

**(b) One carton can hold 85 soap bars. Shally wants to pack 338 soap bars. How many cartons does she need for packing all of them?**

**Answer:**

Total number of soap bar | Number of cartons | Number of soap bars required | Soap bars left |

338 | 1 | 85 | 338 – 85 = 253 |

253 | 1 (2^{nd}) | 85 | 253 – 85 = 168 |

168 | 1 (3^{rd}) | 85 | 168 – 85 = 83 |

83 | 1 (4^{th}) | 85 (since only 83 are left) |

Total number of cartons = 4

Therefore, total number of cartons required to pack all 338 soap bars is 4 cartons.

**(c) Manpreet wants 1500 sacks of cement for making a house. A truck carries 250 sacks at a time. How many trips will the truck make?**

**A driver charges Rs 500 for a trip. How much will Manpreet pay the driver for all the trips?**

**Answer: **

Number of sacks of cement Manpreet need for making a house = 1500

Sacks carried by the truck in 1 trip = 250

So, sacks carried by the truck in 2 trips = 250 × 2

= 500

Sacks carried by the truck in 3 trips = 250 × 3

= 750

Sacks carried by the truck in 4 trips = 250 × 4

= 1000

Sacks carried by the truck in 5 trips = 250 × 5

= 1250

Sacks carried by the truck in 6 trips = 250 × 6

= 1500

Hence, number of trips made by the truck to carry 1500 sacks = 1500 / 250

= 6 trips

Therefore, a truck need 6 trips to carry 1500 sacks of cement.

**NCERT book Page No: 126 – 127**

**Gangu is making sweets for Id. He has made a tray of 80 laddoos.**

**Question: 14**

**(a) Are the sweets in the tray enough to pack 23 small boxes?**

**Answer: **

Number of laddoos needed to pack 1 small box = 4

Number of laddoos needed to pack 23 small boxes = 4 × 23

= 92

Therefore, 80 laddoos are not sufficient to pack 23 small boxes

**(b) How many more sweets are needed?**

**Answer:**

Number of laddoos required to pack 23 small boxes = 92

Number of laddoos available = 80

Number of more laddoos needed = 92 – 80

= 12 laddoos

Therefore, still 12 more laddoos are required to pack 23 small boxes.

**(c) Gangu also has a bigger box in which he packs 12 laddoos. How many boxes does he need for packing 60 laddoos?**

**Answer: **

Number of boxes needed to pack 12 laddoos = 1

Number of boxes needed to pack 60 laddoos = 60 ÷ 12

= 5 boxes

Hence, 5 boxes are required to pack 60 laddoos.

**Practice Time**

**Question: 15**

**Neelu brought 15 storybooks to her class. Today 45 students are present. How many children will need to share one book?**

**Answer: **

Total number of students in a class = 45 children

Number of books Neelu brought to her class = 15 books

Number of children to share 1 book = 45 ÷ 15 = 3

Therefore, 3 children share one book.

**Question: 16**

**A family of 8 people needs 60 kg wheat for a month. How much wheat does this family need for a week?**

**Answer: **

Number of days in a month = 30

Number of days in a week = 7

Need of wheat for 8 people in a month or 30 days = 60 kg

Need of wheat for 8 people in a day = 60 ÷ 30

= 2 kg

Therefore, need of weight for 8 people in a day = 2 kg

So, need of wheat for 8 people for 7 days = 2 kg × 7

= 14 kg

**Question: 17**

**Razia wants change for Rs 500**

**How many notes will she get if she wants in return –**

**(a) All 100 rupee notes?**

**Answer**:

Number of 100 rupee notes needed to change the note of Rs 500

= 500 ÷ 100

= 5

**(b) All 50 rupee notes?**

**Answer: **

Number of 50 rupee notes needed to change the note of Rs 500

= 500 ÷ 50

= 10

**(c) All 20 rupee notes?**

**Answer: **

Number of 20 rupee notes needed to change the note of Rs 500

= 500 ÷ 20

= 25

**(d) All 5 rupee notes?**

**Answer:**

Number of 5 rupee note needed to change the note of Rs 500

= 500 ÷ 5

= 100

**Question: 18**

**You have to distribute 72 tomatoes equally in 3 baskets. How many tomatoes will there be in each?**

**Answer: **

Total number of tomatoes to distribute = 72

Number of baskets = 3

So, number of tomatoes kept in each basket = 72 ÷ 3

= 24

Therefore, 24 tomatoes are distributed in each basket.

**Question: 19**

**There are 350 bricks in a hand-cart. Binod found the weight of a brick to be 2 kg. What will be the weight of all the bricks?**

**Answer: **

Weight of 1 brick = 2 kg

Weight of 350 bricks = 2 × 350

= 700 kg

Therefore, weight of 350 bricks is 700 kg

**NCERT book Page No: 129 – 130**

**Question: 20**

**Mridul and Lokesh are trying 70 ÷ 5 in a different way.**

**Lokesh writes –**

**First, I give Rs 5 to each.**

**I have distributed 5 × 5 = 25 rupees.**

**Next, I give Rs 6 more to every one.I have distributed 30 rupees more.**

**(a) Now, I am left with _______ rupees.**

**(b) How will Lokesh distribute the rest of the money? Complete it.**

**So, each child gets 5 + 6 + _____ = _______ rupees.**

**Answer:**

**(a)**

Now, I am left with 15 rupees

(b) So, each child gets 5 + 6 + 3 = 14 rupees.

**Your Method**

**Question: 30**

**Now use your own method to divide Rs 70 equally among 5 people. If you want you can start by giving Rs 2 to each. Or you can even start with Rs 11 to each.**

**Answer: **

Giving Rs 2 to each

Therefore, each child gets = 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = Rs 14

Giving Rs 11 to each

Therefore, each child gets = 11 + 3 = Rs 14

**Question: 31**

**Can you with Rs 15 to each?**

**Answer: **

We cannot start the distribution with Rs 15

**Try doing these**

**Answer:**

(a)

(b)

(c)

(d)

(e)

(f)

(g)

(h)

**NCERT book Page No: 130**

**Question: 32**

**Meera made 204 candles to sell in the market. She makes packets of 6. How many packets will she make?**

**If she packs them in packets of 12, then how many packets will she make?**

**Answer: **

Number of candles to be sold in the market = 204

Number of packets Meera made = 6

Number of candles in one packet = 6

Number of packets of candles Meera made = 204 ÷ 6

Hence, Meera will make 34 packets of candles.

Now, Meera makes 12 packets.

Number of candles in one packet = 12

Number of packets made by Meera = 204 ÷ 12

Hence, Meera makes 17 packets if she packs the candles in 12 packets.

**Question: 33**

**On Sports Day, 161 children are in the school playground. They are standing in 7 equal rows. How many children are there in each row?**

**Answer: **

Total number of children in the school playground = 161

Total number of rows they are standing = 7

Given that the number of children in each row are equal

Number of children in each row 161 ÷ 7

Therefore, in each row there are 23 children.

**NCERT book Page No: 131**

**Question: 34**

**Answer: **

How many rakhis are there in all packets?

**Question: 35**

**Answer: **

How much amount does Saurabh pay for 1 packet of sugar?

**Question: 36**

**Answer: **

How many students are there in each row?

**NCERT book Page No: 132**

**Question: 37**

**Answer: **

What is the cost of the rail tickets of all four?

**Question: 38**

**Answer: **

How many metres of cloth did Lalbiak buy in total?